PROGRAMUL LITURGIC ÎN SĂPTĂMÂNA 5 – 11 FEBRUARIE 2018

20171225_050416

Luni, 5 februarie 2018 – Sfânta Muceniță Agata; Sfântul Ierarh Teodosie, arhiepiscop de Cernigov (+1696):

2-6: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile 1, 3 și 6, Sfânta Liturghie și Litia mică pentru adormiți
17 – 18: Vecernia și Canonul Maicii Domnului
19 – 19.40: Pavecernița mică și Acatistul Maicii Domnului
Marți, 6 februarie 2018 – Sf. Ierarh Vucol, Episcopul Smirnei; Sfântul Fotie cel Mare, Patriarhul Constantinopolului:
2-6: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile 1, 3 și 6, Sfânta Liturghie și Litia mică pentru adormiți
17 – 18: Vecernia și Canonul Maicii Domnului
19 – 19.40: Pavecernița mică și Acatistul Maicii Domnului
Miercuri, 7 februarie 2018 – Sfântul Cuvios Partenie, Episcopul Lampsacului; Sfântul Cuvios Luca din Elada:
2-6: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile 1, 3 și 6, Sfânta Liturghie și Litia mică pentru adormiți
17 – 18: Vecernia și Canonul Maicii Domnului
19 – 19.40: Pavecernița mică și Acatistul Maicii Domnului
21.45: TAINA SFÂNTULUI MASLU ȘI SFÂNTA LITURGHIE ARHIEREASCĂ

Joi, 8 februarie 2018 – Sfântul Mare Mucenic Teodor Stratilat; Sfântul Proroc Zaharia:

00.00 – 02.00 – SFÂNTA LITURGHIE ARHIEREASCĂ
17 – 18: Vecernia și Canonul Maicii Domnului
19 – 19.40: Pavecernița mică și Acatistul Maicii Domnului

Vineri, 9 februarie 2018 – Sfântul Mucenic Nichifor:
 2-6: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile 1, 3 și 6, Sfânta Liturghie și Litia mică pentru adormiți
17.30 – 19.00: Vecernia și Pavecernița mică cu Acatistul Maicii Domnului

19.00: Taina Sfântului Maslu. Molitfe și dezlegări.

Sâmbătă, 10 februarie 2018 – Sfântul Sfințit Mucenic Haralambie; Sfânta Muceniță Valentina din Ierusalim; Sfântul Cuvios Prohor, făcătorul de minuni de la Pecerska (+1107):

2-6: Miezonoptica, Utrenia,  Ceasurile 1, 3 și 6, Sfânta Liturghie și Parastas

17 – 18: Vecernia Mare

19 – 19.40: Pavecernița mică și Acatistul Maicii Domnului

 

Duminică, 11 februarie 2018, Sfântul Sfințit Mucenic Vlasie, Episcopul Sevastiei; Aflarea moaștelor Sfântului Proroc Zaharia, tatăl Sfântului Ioan Botezătorul:
2-5.30: Miezonoptica, Utrenia,  Ceasurile 1, 3 și 6 și Acatistul Domnului nostru Iisus Hristos.

9.00: Sfânta Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur. Rugăciuni de dezlegare și la toată trebuința

17 – 18: Vecernia

19 – 19.40: Pavecernița mică și Acatistul Maicii Domnului

 

Credincioşii, care vor să participe la slujbele de vineri seară și de duminică dimineață pot face rezervări pentru microbuz la numerele de telefon:

(Persoane de contact:

Vasilichia Ardeleanu – 0721 227 736

și

Toader Lucreția0728913548)

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile necesare sunt marcate *

Poți folosi aceste etichete și atribute HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>