Arhive categorie: Program liturgic

PROGRAMUL LITURGIC ÎN SĂPTĂMÂNA 6 – 12 AUGUST 2018

PROGRAMUL LITURGIC ÎN SĂPTĂMÂNA 6-12 august 2018

 

Luni, 6 august 2018, SCHIMBAREA LA FAȚĂ A DOMNULUI:

2.00-5.30: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile 1, 3, 6 şi Acatistul Schimbării la Față a Mântuitorului

9.00: SFÂNTA ȘI DUMNEZEIASCA LITURGHIE. Rugăciuni de dezlegare și la toată trebuința.

16 – 17: Vecernia și Canonul Maicii Domnului

18.45 – 19.30: Pavecernița mică 

 

Marți, 7 august 2018, Sfânta Cuvioasă Teodora de la Sihla. Sfântul Cuvios Pimen cel mult-bolnăvicios de la Pecerska (+1110). Sfântul Cuvios Antonie de la Optina (+1865). Aflarea moaștelor Sfântului Ierarh Mitrofan, Episcop de Voronej (+1703; 1832):

2.00-6.00: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile 1, 3, 6 şi Sfânta Liturghie cu Litia mică pentru adormiți

16 – 17: Vecernia și Canonul Maicii Domnului

18.45 – 19.30: Pavecernița mică

 

Miercuri, 8 august 2018, Sfântul Cuvios Grigorie, făcătorul de minuni de la Pecerska (sec. XIV). Mutarea moaștelor Sfinților Cuvioși Zosima, Savatie (+ sec. XV, 1566) și Gherman (+1479; 1992) de la Solovki. Sfântul Cuvios Isaachie, înainte-văzătorul din Lavra Sviatogorsk (+1903):

2.00-6.00: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile 1, 3, 6 şi Sfânta Liturghie cu Litia mică pentru adormiți

17.00 – 18.45: Vecernia cu Canonul Maicii Domnului și Pavecernița mică

19.30 – 20.45: TAINA SFÂNTULUI MASLU și RUGĂCIUNI de DEZLEGARE

 

Joi, 9 august 2018, Sfântul Ierarh Filaret (Gumilevski), Arhiepiscop de Cernigov (+1866). Sfântul Alexie (Medvedkov), protoiereu din Ugine (+1934). Proslăvirea Sfântului Cuvios Gherman din Alaska (+1836; 1970). Soborul Tuturor Sfinților de la Mănăstirea Solovki:

2.00-6.00: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile 1, 3, 6 şi Sfânta Liturghie cu Litia mică pentru adormiți

16 – 17: Vecernia cu Canonul Maicii Domnului

18.45 – 19.30: Pavecernița mică 

 

Vineri, 10 august 2018, Sfântul Sfințit Mucenic Lavrentie Arhidiaconul (+258)

2.00-6.00: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile 1, 3, 6 şi Sfânta Liturghie cu Litia mică pentru adormiți

17.00 – 18.45: Vecernia cu Canonul Maicii Domnului si Pavecernița mică

19.30 – 20.45: TAINA SFÂNTULUI MASLU și RUGĂCIUNI de DEZLEGARE

 

Sâmbătă, 11 august 2018, Sfântul Ierarh Nifon, Patriarhul Constantinopolului (+ 1508). Sfântul Cuvios Teodosie (Teodor) de la Pecerska, fost Cneaz de Ostrog (+1438). Sfântul Cuvios Ioan Zăvorâtul din Lavra Sviatogorsk (+1867):

2.00-6.00: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile 1, 3, 6, Sfânta Liturghie și Parastas

16.00 – 17.00: Vecernia și Canonul Maicii Domnului

18.45 – 19.30: Pavecernița mică 

 

Duminică, 12 august 2018, Duminica a XI-a dupa Cincizecime (Pilda datornicului nemilostiv). Sfinții Mucenici Fotie și Anichit (+305)

 2-5.30: Miezonoptica, Utrenia,  Ceasurile 1, 3 și 6 și Acatistul Mântuitorului

9.00: Sfânta Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur. Rugăciuni de dezlegare și la toată trebuința

16 – 17: Vecernia cu Canonul Maicii Domnului

18.45 – 19.30: Pavecernița mică 

 

Credincioşii, care vor să participe la slujbele de vineri seară și de duminică dimineață, pot face rezervări pentru un mijloc de transport la numărul de telefon: 0728913548

(Persoană de contact: Toader Lucreția)

PROGRAMUL LITURGIC ÎN SĂPTĂMÂNA 30 iulie – 5 august 2018

PROGRAMUL LITURGIC ÎN SĂPTĂMÂNA 30 iulie – 5 august 2018

 

Luni, 30 iulie 2018, Sfantul Cuvios Anatolie cel Tanar de la Optina (+1922) și Aflarea moaștelor Sfântului Cuvios Gherman de la Solovki (+1479; 1484):

2.00-6.00: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile 1, 3, 6 şi Sfânta Liturghie cu Litia mică pentru adormiți

16 – 17: Vecernia și Canonul Maicii Domnului

18.45 – 19.30: Pavecernița mică 

 

Marți, 31 iulie 2018, Sfantul Cuvios Alipie, iconarul Pecerskai:

2.00-6.00: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile 1, 3, 6 şi Sfânta Liturghie cu Litia mică pentru adormiți

16 – 17: Vecernia și Canonul Maicii Domnului

18.45 – 19.30: Pavecernița mică 

 

Miercuri, 1 august 2018, Aflarea moaștelor Sfintei Cuvioase Sofia din Suzdal:

2.00-6.00: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile 1, 3, 6 şi Sfânta Liturghie cu Litia mică pentru adormiți

16 – 17: Vecernia cu Canonul Maicii Domnului

18.45 – 19.30: Pavecernița mică  

 

Joi, 2 august 2018, Aducerea moastelor Sfantului Intai Mucenic si Arhidiacon Stefan și Sfântul Fericit Vasile cel nebun pentru Hristos din Moscova (+1552):

2.00-6.00: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile 1, 3, 6 şi Sfânta Liturghie cu Litia mică pentru adormiți

16 – 17: Vecernia cu Canonul Maicii Domnului

18.45 – 19.30: Pavecernița mică 

 

Vineri, 3 august 2018, Sfanta Salomeea Mironosita:

2.00-6.00: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile 1, 3, 6 şi Sfânta Liturghie cu Litia mică pentru adormiți

17.00 – 18.45: Vecernia cu Canonul Maicii Domnului si Pavecernița mică

19.30 – 20.45: TAINA SFÂNTULUI MASLU și RUGĂCIUNI de DEZLEGARE

 

Sâmbătă, 4 august 2018:

2.00-6.00: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile 1, 3, 6, Sfânta Liturghie și Parastas

16.00 – 17.00: Vecernia și Canonul Maicii Domnului

18.45 – 19.30: Pavecernița mică 

 

Duminică, 5 august 2018, Duminica a X-a dupa Cincizecime (Vindecarea lunaticului), Sfantul Cuvios Ioan Iacob Hozevitul; Sfintele Noi Mucenițe Evdochia (Șikova), Daria (Timolina), Daria (Siușinskaia) și Maria din Puzo (+1919)

 2-5.30: Miezonoptica, Utrenia,  Ceasurile 1, 3 și 6 și Acatistul Sfantului Cuvios Ioan Iacob Hozevitul

9.00: Sfânta Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur. Rugăciuni de dezlegare și la toată trebuința

16 – 17: Vecernia cu Canonul Maicii Domnului

18.45 – 19.30: Pavecernița mică 

 

Credincioşii, care vor să participe la slujbele de vineri seară și de duminică dimineață, pot face rezervări pentru un mijloc de transport la numărul de telefon: 0728913548

(Persoană de contact: Toader Lucreția)

PROGRAMUL LITURGIC ÎN SĂPTĂMÂNA 23 – 29 IULIE 2018

PROGRAMUL LITURGIC ÎN SĂPTĂMÂNA 23 – 29 IULIE 2018

 

Luni, 23 iulie 2018, Sfântul Cuvios Teodor de la Sanaxar (+ 1791) și Prăznuirea Minunatei Arătări a  Maicii Domnului, care a salvat Mănăstirea Poceaev de năvălirea turcilor și tătarilor în 1675:

2.00-6.00: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile 1, 3, 6, Acatistul Icoanei Maicii Domnului de la Poceaev şi Sfânta Liturghie cu Litia mică pentru adormiți

16 – 17: Vecernia și Canonul Maicii Domnului

18.45 – 19.30: Pavecernița mică 

 

Marți, 24 iulie 2018, Sfânta Muceniță Hristina din Tir (sec. II) și Sfântul Cuvios Policarp, arhimandritul Pecerskăi (+1182):

2.00-6.00: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile 1, 3, 6 şi Sfânta Liturghie cu Litia mică pentru adormiți

16 – 17: Vecernia și Canonul Maicii Domnului

18.45 – 19.30: Pavecernița mică 

 

Miercuri, 25 iulie 2018, Adormirea Sfintei Ana, mama Maicii Domnului:

2.00-6.00: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile 1, 3, 6 şi Sfânta Liturghie cu Litia mică pentru adormiți

16 – 17: Vecernia cu Canonul Maicii Domnului

18.45 – 19.30: Pavecernița mică  

 

Joi, 26 iulie 2018, Sfântul Cuvios Ioanichie cel Nou de la Muscel (+1638), Sfânta Cuvioasă Muceniță Parascheva din Roma (sec. II) și Sfântul Cuvios Moise Ungurul de la Pecerska (+ 1043):

2.00-6.00: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile 1, 3, 6 şi Sfânta Liturghie cu Litia mică pentru adormiți

16 – 17: Vecernia cu Canonul Maicii Domnului

18.45 – 19.30: Pavecernița mică 

 

Vineri, 27 iulie 2018, Sfântul  Mare Mucenic Pantelimon, Tămăduitorul și  Proslăvirea în rândul sfinților a Cuviosului Gherman, făcătorul de minuni din Alaska, în anul 1970 (+1836):

2.00-6.00: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile 1, 3, 6 şi Sfânta Liturghie cu Litia mică pentru adormiți

17.00 – 18.45: Vecernia cu Canonul Maicii Domnului si Pavecernița mică

19.30 – 20.45: TAINA SFÂNTULUI MASLU și RUGĂCIUNI de DEZLEGARE

 

Sâmbătă, 28 iulie 2018, Sfântul Cuvios Moise, făcătorul de minuni de la Pecerska (sec. XIV) și Sfântul Ierarh Pitirim, Episcop de Tambov (+1698):

2.00-6.00: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile 1, 3, 6, Sfânta Liturghie și Parastas

16.00 – 17.00: Vecernia și Canonul Maicii Domnului

18.45 – 19.30: Pavecernița mică 

 

Duminică, 29 iulie 2018, Duminica a IX-a dupa Cincizecime (Umblarea pe mare – Potolirea furtunii), Sfinții Mucenici Calinic și Teodota

 2-5.30: Miezonoptica, Utrenia,  Ceasurile 1, 3 și 6 și Acatistul Domnului nostrum Iisus Hristos

9.00: Sfânta Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur. Rugăciuni de dezlegare și la toată trebuința

16 – 17: Vecernia cu Canonul Maicii Domnului

18.45 – 19.30: Pavecernița mică 

 

Credincioşii, care vor să participe la slujbele de vineri seară și de duminică dimineață, pot face rezervări pentru un mijloc de transport la numărul de telefon: 0728913548

(Persoană de contact: Toader Lucreția)

PROGRAMUL LITURGIC ÎN SĂPTĂMÂNA 16 – 22 IULIE 2018

PROGRAMUL LITURGIC ÎN SĂPTĂMÂNA 16 – 22 IULIE 2018

Luni, 16 iulie 2018, Sfântul Mucenic Atinoghen, Episcop de Pidahtoe (+ 311):

2.00-6.00: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile 1, 3, 6 şi Sfânta Liturghie cu Litia mică pentru adormiți

16 – 17: Vecernia și Canonul Maicii Domnului

18.45 – 19.30: Pavecernița mică 

 

Marti, 17 iulie 2018, Sfânta Mare Muceniță Marina din Antiohia Pisidiei (sec. IV) și Sfânta Muceniță Generosa din Cartagina (+180):

2.00-6.00: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile 1, 3, 6 şi Sfânta Liturghie cu Litia mică pentru adormiți

16 – 17: Vecernia și Canonul Maicii Domnului

18.45 – 19.30: Pavecernița mică 

 

Miercuri, 18 iulie 2018, Sfântul Mucenic Emilian de Durostor (+ 362), Sfintele Cuvioase Mucenițe Elisabeta, marea ducesă a Rusiei și Varvara, însoțitoarea sa (+1918):

2.00-6.00: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile 1, 3, 6 şi Sfânta Liturghie cu Litia mică pentru adormiți

16 – 17: Vecernia cu Canonul Maicii Domnului

18.45 – 19.30: Pavecernița mică 

 

Joi, 19 iulie 2018, Sfânta Cuvioasă Macrina, sora Sfântului Vasile cel Mare (+380) și Aflarea sfintelor moaște ale Sfântului Cuvios Serafim de Sarov (+1833, 1903):

2.00-6.00: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile 1, 3, 6 şi Sfânta Liturghie cu Litia mică pentru adormiți

16 – 17: Vecernia cu Canonul Maicii Domnului

18.45 – 19.30: Pavecernița mică 

 

Vineri, 20 iulie 2018, Sfântul Proroc Ilie Tesviteanul, Sfânta Cuvioasă Severa din Trier (+750) și Sfântul Sfințit Mucenic Alexie (Medvedkov), protoiereu din Ugine (+1934):

2.00-5.30: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile 1, 3 și 6, Obednița și Acatistul Sfântului Proroc Ilie

9.00: Sfânta Liturghie și Parastas

17.00 – 18.45: Vecernia cu Canonul Maicii Domnului si Pavecernița mică

19.30 – 20.45: TAINA SFÂNTULUI MASLU și RUGĂCIUNI de DEZLEGARE

Sâmbătă, 21 iulie 2018, Aflarea moaștelor Sfântului Preot Mărturisitor Roman (Mevdev) (1999):

2.00-6.00: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile 1, 3, 6, Sfânta Liturghie și Parastas

16.00 – 17.00: Vecernia și Canonul Maicii Domnului

18.45 – 19.30: Pavecernița mică 

 

22 iulie 2018, Duminica a VIII-a dupa Cincizecime (Înmulțirea pâinilor), Sfânta Mironosiță Maria Magdalena, cea întocmai cu Apostolii (sec. I) și Sfântul Cuvios Cornelie Tăcutul din Periaslav (+1693)

 2-5.30: Miezonoptica, Utrenia,  Ceasurile 1, 3 și 6 și Acatistul Sfintei Maria Magdalena

9.00: Sfânta Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur. Rugăciuni de dezlegare și la toată trebuința

16 – 17: Vecernia cu Canonul Maicii Domnului

18.45 – 19.30: Pavecernița mică 

Credincioşii, care vor să participe la slujbele de vineri dimineață/seară și de duminică dimineață pot face rezervări pentru un mijloc de transport la numerele de telefon:

(Persoană de contact: Toader Lucreția0728913548)

 

 

PROGRAMUL LITURGIC ÎN SĂPTĂMÂNA 9 – 15 IULIE 2018

PROGRAMUL LITURGIC ÎN SĂPTĂMÂNA 9 – 15 IULIE 2018

 

Luni, 9 iulie 2018, Sfântul Panaghie-Paisie (Basias) cel nebun pentru Hristos (+1888):

2.00-6.00: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile 1, 3, 6 şi Sfânta Liturghie cu Litia mică pentru adormiți

16 – 17: Vecernia și Canonul Maicii Domnului

18.45 – 19.30: Pavecernița mică 

 

Marți, 10 iulie 2018, Sfântul Cuvios Siluan de la Pecerska (sec. 13-14), Sfinții Cuvioși Partenie și Evmenie din Creta (+1905 și + 1920), Soborul Tuturor Sfinților Vatopedini:

2.00-6.00: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile 1, 3, 6 şi Sfânta Liturghie cu Litia mică pentru adormiți

16 – 17: Vecernia și Canonul Maicii Domnului

18.45 – 19.30: Pavecernița mică 

 

Miercuri, 11 iulie 2018, Aflarea moaștelor Sfântului Sfințit Nou Mucenic Ilarion (Troițki), Episcop de Vereia (+1929), în anul 1998:

2.00-6.00: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile 1, 3, 6 şi Sfânta Liturghie cu Litia mică pentru adormiți

16 – 17: Vecernia cu Canonul Maicii Domnului

18.45 – 19.30: Pavecernița mică 

 

Joi, 12 iulie 2018, Sfântul Cuvios Paisie Aghioritul (+1994):

2.00-6.00: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile 1, 3, 6 şi Sfânta Liturghie cu Litia mică pentru adormiți

16 – 17: Vecernia cu Canonul Maicii Domnului

18.45 – 19.30: Pavecernița mică 

 

Vineri, 13 iulie 2018, Soborul Sfântului Arhanghel Gavriil:

2.00-6.00: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile 1, 3, 6 şi Sfânta Liturghie cu Litia mică pentru adormiți

16.00 – 17.45: Vecernia cu Canonul Maicii Domnului si Pavecernița mică

19.00 – 20.30: TAINA SFÂNTULUI MASLU și RUGĂCIUNI de DEZLEGARE

 

Sâmbătă, 14 iulie 2018, Sfântul Cuvios Nicodim Aghioritul (+1809):

2.00-6.00: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile 1, 3, 6, Sfânta Liturghie și Parastas

16.00 – 17.00: Vecernia și Canonul Maicii Domnului

18.45 – 19.30: Pavecernița mică 

15 iulie 2018, Duminica a VII-a dupa Cincizecime (Vindecarea a doi orbi și a unui mut din Capernaum; a Sf. Părinți de la Sinodul al IV-lea Ecumenic), Sfântul Vladimir cel întocmai cu Apostolii și luminătorul Rusiei (sec. X):

 2-5.30: Miezonoptica, Utrenia,  Ceasurile 1, 3 și 6 și Acatistul Domnului nostru Iisus Hristos

9.00: Sfânta Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur. Rugăciuni de dezlegare și la toată trebuința

16 – 17: Vecernia cu Canonul Maicii Domnului

18.45 – 19.30: Pavecernița mică 

PROGRAMUL LITURGIC ÎN SĂPTĂMÂNA 2 – 8 IULIE 2018

portarita

Luni, 2 iulie 2018, Punerea în raclă a veșmântului Maicii Domnului, Sfântul Ierarh Ioan Maximovici și Sfântul Ștefan cel Mare:

2.00-6.00: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile 1, 3, 6 şi Sfânta Liturghie cu Litia mică pentru adormiți

16 – 17: Vecernia și Canonul Maicii Domnului

18.45 – 19.30: Pavecernița mică 

Marti, 3 iulie 2018, Sfântul Cuvios Anatolie Zăvorâtul de la Pecerska:

2.00-6.00: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile 1, 3, 6 şi Sfânta Liturghie cu Litia mică pentru adormiți

16 – 17: Vecernia și Canonul Maicii Domnului

18.45 – 19.30: Pavecernița mică 

Miercuri, 4 iulie 2018, Sfântul Andrei Criteanul și Aflarea moaștelor Sfântului Cuvios Evfimie, făcătorul de minuni din Suzdal, în 1507:

2.00-6.00: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile 1, 3, 6 şi Sfânta Liturghie cu Litia mică pentru adormiți

16 – 17: Vecernia cu Canonul Maicii Domnului

18.45 – 19.30: Pavecernița mică 

 Joi, 5 iulie 2018, Aflarea moaștelor Sfântului Cuvios Serghie de Radonej (în 1423), Sfintele Cuvioase Mucenițe Elisabeta, marea ducesă a Rusiei și Varvara, însoțitoarea sa (+1918):

2.00-6.00: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile 1, 3, 6 şi Sfânta Liturghie cu Litia mică pentru adormiți

16 – 17: Vecernia cu Canonul Maicii Domnului

18.45 – 19.30: Pavecernița mică 

 Vineri, 6 iulie 2018, Sfântul Cuvios Sisoe de la Pecerska, Sfânta Iuliana, prințesă de Olșansk, Soborul Tuturor Sfinților de la Radonej:

2.00-6.00: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile 1, 3, 6 şi Sfânta Liturghie cu Litia mică pentru adormiți

16.00 – 17.45: Vecernia cu Canonul Maicii Domnului si Pavecernița mică

19.00 – 20.30: TAINA SFÂNTULUI MASLU și RUGĂCIUNI de DEZLEGARE

Sâmbătă, 7 iulie 2018:

2.00-6.00: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile 1, 3, 6, Sfânta Liturghie și Parastas

16.00 – 17.00: Vecernia și Canonul Maicii Domnului

18.45 – 19.30: Pavecernița mică 

Duminica a VI-a dupa Cincizecime (Vindecarea slăbănogului din Capernaum),

8 iulie 2018, Prăznuirea Apariției Icoanei Maicii Domnului din Kazan la 1579; Sfinții Mucenici Procopie, Epictet și Astion, Soborul Sfintelor Starețe de la Diveevo Alexandra, Marta și Elena:

 2-5.30: Miezonoptica, Utrenia,  Ceasurile 1, 3 și 6 și Acatistul Maicii Domnului din Kazan

9.00: Sfânta Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur. Rugăciuni de dezlegare și la toată trebuința

16 – 17: Vecernia cu Canonul Maicii Domnului

18.45 – 19.30: Pavecernița mică 

 

Credincioşii, care vor să participe la slujbele de vineri seară, duminică dimineată și luni dimineață pot face rezervări pentru microbuz la numerele de telefon:

(Persoane de contact: Vasilichia Ardeleanu – 0721 227 736 și Toader Lucreția0728913548)

PROGRAMUL LITURGIC LA PRĂZNUIREA SFINȚILOR APOSTOLI PETRU ȘI PAVEL (29 iunie 2018)

SFINȚII APOSTOLI PETRU ȘI PAVEL, 29 iunie 2018:

2.00-5.30: Miezonoptica, Utrenia,  Ceasurile 1, 3 și 6 și Acatistul Sfinților Apostoli Petru și Pavel

8.00: Sfânta Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur. Rugăciuni de dezlegare și la toată trebuința

16.00 – 17.45: Vecernia cu Canonul Maicii Domnului și Pavecernița Mică cu Acatistul Bunei Vestiri

19.00: TAINA SFÂNTULUI MASLU

 

Credincioşii, care vor să participe la Liturghia de duminică dimineată pot face rezervări pentru microbuz la numerele de telefon:

(Persoane de contact: Vasilichia Ardeleanu – 0721 227 736 și Toader Lucreția – 0728913548)

PROGRAMUL LITURGIC ÎN DUMINICA A PATRA DUPĂ CINCIZECIME. PRĂZNUIREA NAȘTERII SFÂNTULUI IOAN BOTEZĂTORUL (24 iunie 2018)

Duminica a IV-a dupa Cincizecime, 24 iunie 2018:

2-5.30: Miezonoptica, Utrenia,  Ceasurile 1, 3 și 6 și Acatistul Sfântului Ioan Botezătorul

8.30: Sfânta Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur. Rugăciuni de dezlegare și la toată trebuința

16 – 17: Vecernia și Canonul Maicii Domnului

18.45 – 19.30: Pavecernița mică 

 

Credincioşii, care vor să participe la Liturghia de duminică dimineată pot face rezervări pentru microbuz la numerele de telefon:

(Persoane de contact: Vasilichia Ardeleanu – 0721 227 736 și Toader Lucreția – 0728913548)

PROGRAMUL LITURGIC ÎN PERIOADA 26 MAI – 2 IUNIE 2018

SAMBATA, 26 mai 2018, MOȘII DE VARĂ (Sfântul Necunoscut descoperit prin dumnezeiască minune în Mănăstirea Neamț)

 2.00 – 6.00: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile, Sfânta Liturghie

7.30: PARASTASUL MARE LA MOȘII DE VARĂ

16 – 17.30: Ceasul 9 și Vecernia  Mare

18.45: Pavecernița mică

 

DUMINICĂ, 27 mai 2018, POGORÂREA SFÂNTULUI DUH (Sfântul Ioan Rusul și Sfântul Leonid de la Optina):

2.00 – 5.30: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile și Acatistul Sfântului Duh

8.00: Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, predică și Vecernia plecării genunchilor

18.45: Pavecernița mică

 

LUNI, 28 mai 2018, SFÂNTA TREIME (Sfânta Cuvioasă Elena de la Diveevo):

2.00 – 5.30: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile și Acatistul Sfintei Treimi

8.00: Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, predică și rugăciuni de dezlegare și la toată trebuința

16 – 17: Ceasul 9 și Vecernia

18.45: Pavecernița mică

MARȚI, 29 mai 2018, Slujba Sfântului Mărturisitor Ioan Rusul:

2.00 – 6.00: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile, Sfânta Liturghie, Acatistul Sfântului Ioan Rusul și parastasul mic

16 – 17: Ceasul 9 și Vecernia.

18.45: Pavecernița mică

MIERCURI, 30 mai 2018: 

2.00 – 6.00: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile, Sfânta Liturghie și parastasul mic

16 – 17: Ceasul 9 și Vecernia.

18.45: Pavecernița mică

JOI, 31 mai 2018:

2.00 – 6.00: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile, Sfânta Liturghie și parastasul mic

16 – 17: Ceasul 9 și Vecernia.

18.45: Pavecernița mică

VINERI, 1 iunie 2018 (Sfântul Cuvios Agapit de la Pecerska):

2.00 – 6.00: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile, Sfânta Liturghie și parastasul mic

16 – 18: Ceasul  9, Vecernia și Pavecernița mică

19. 30: Taina Sfântului Maslu. Predică. Venerarea sfintelor moaște. Rugăciuni de dezlegare și la toată trebuința.

 SAMBATA, 2 iunie 2018, Sfântul Mare Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava:

 2.00 – 6.00: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile, Sfânta Liturghie, Acatistul Sf. Ioan cel Nou și parastasul mare

16 – 17: Ceasul 9 și Vecernia Mare.

18.45: Pavecernița mică

Credincioşii, care vor să participe la slujbele mai sus menţionate, pot face rezervări pentru microbuz la unul din numerele de telefon:

0728913548 (Persoană de contact: Toader Lucretia)

sau

0721227736 (Persoană de contact: Ardeleanu Vasilichia)

25 mai 2018, TAINA SFÂNTULUI MASLU & PARASTAS LA POMENIREA DE OBȘTE A CELOR ADORMIȚI (Moșii de vară)

Vineri, 25 mai 2018, în ajunul Moșilor de vară, începând cu orele18.30, se va oficia slujba Parastasului pentru toți cei din veac adormiți, dreptslăvitori creștini, după care, începând cu orele 19.30, se va oficia Taina Sfântului Maslu, după care se vor citi rugăciuni de dezlegare şi la toată trebuinţa.

Credincioșii vor putea venera moaștele Sfântului Mare Mucenic Gheorghe, purtătorul de biruință, ale Sfântului Ierarh Luca al Crimeei, ale Sfântului Cuvios Ioachim Vatopedinul, ale Sfântului Cuvios Iona din Kiev și ale Sfintelor Cuvioase și Fericite de la Diveevo: Alexandra, Marta, Elena, Parascheva, Pelaghia, Maria și Matrona.

Credincioşii, care vor să participe la slujbele mai sus menţionate, pot face rezervări pentru microbuz la unul din numerele de telefon:

0728913548 (Persoană de contact: Toader Lucretia)

sau

0721227736 (Persoană de contact: Ardeleanu Vasilichia)

coliva