Arhive categorie: Program liturgic

PROGRAMUL LITURGIC ÎN PERIOADA 24 – 29 APRILIE 2018

portarita

Marti, 24 aprilie 2018:

2.00-6.00: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile 1, 3, 6 şi Sfânta Liturghie cu Litia mică pentru adormiți

16 – 17: Vecernia și Canonul Maicii Domnului 18.45 – 19.30: Pavecernița mică 

Miercuri, 25 aprilie 2018:

2.00-6.00: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile 1, 3, 6 şi Sfânta Liturghie cu Litia mică pentru adormiți

16 – 17: Vecernia și Canonul Maicii Domnului

18.45 – 19.30: Pavecernița mică 

 Joi, 26 aprilie 2018:

2.00-6.00: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile 1, 3, 6 şi Sfânta Liturghie cu Litia mică pentru adormiți

16 – 17: Vecernia și Canonul Maicii Domnului

18.45 – 19.30: Pavecernița mică 

 Vineri, 27 aprilie 2018:

2.00-6.00: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile 1, 3, 6 şi Sfânta Liturghie cu Litia mică pentru adormiți

16.00 – 17.45: Vecernia cu Canonul Maicii Domnului si Pavecernița mică

19.00 – 20.30: TAINA SFANTULUI MASLU 

Sâmbătă, 28 aprilie 2018: 

2.00-6.00: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile 1, 3, 6 şi Sfânta Liturghie cu Litia mică pentru adormiți

16.00 – 17.00: Vecernia și Canonul Maicii Domnului

18.45 – 19.30: Pavecernița mică 

Duminica a IV-a dupa Paști  (a vindecarii slabanogului), 29 aprilie 2018:

 2-5.30: Miezonoptica, Utrenia,  Ceasurile 1, 3 și 6 și Acatistul Învierii

9.00: Sfânta Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur. Rugăciuni de dezlegare și la toată trebuința

16 – 17: Vecernia și Canonul Maicii Domnului

18.45 – 19.30: Pavecernița mică 

 

Credincioşii, care vor să participe la slujbele de vineri seară și duminică dimineată pot face rezervări pentru microbuz la numerele de telefon:

(Persoane de contact: Vasilichia Ardeleanu – 0721 227 736 și Toader Lucreția – 0728913548)

PROGRAMUL LITURGIC ÎN SĂPTĂMÂNA 16 – 23 APRILIE 2018

20180405_133722

Luni, 16 aprilie 2018:

2.00-6.00: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile 1, 3, 6 şi Sfânta Liturghie cu Litia mică pentru adormiți
17 – 18: Vecernia și Canonul Maicii Domnului
19.00 – 19.40: Pavecernița mică
Marți, 17 aprilie 2018:
2.00-6.00: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile 1, 3, 6 şi Sfânta Liturghie cu Litia mică pentru adormiți
17 – 18: Vecernia și Canonul Maicii Domnului
19.00 – 19.40: Pavecernița mică
Miercuri, 18 aprilie 2018:
2.00-6.00: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile 1, 3, 6 şi Sfânta Liturghie cu Litia mică pentru adormiți
17.00 – 18.00: Vecernia și Canonul Maicii Domnului
19.00 – 19.40: Pavecernița mică

Joi, 19 aprilie 2018:

2.00-6.00: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile 1, 3, 6 şi Sfânta Liturghie cu Litia mică pentru adormiți
17.00 – 18.00: Vecernia și Canonul Maicii Domnului
19.00 – 19.40: Pavecernița mică
Vineri, 20 aprilie:
2.00-6.00: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile 1, 3, 6 şi Sfânta Liturghie cu Litia mică pentru adormiți
17.00 – 18.00: Vecernia și Canonul Maicii Domnului
19.00: TAINA SFÂNTULUI MASLU şi Pavecernița mică
Sâmbătă, 21 aprilie 2018:
2.00-6.00: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile 1, 3, 6 şi Sfânta Liturghie cu Parastas
16.00 – 17.00: Vecernia Mare
18.45 – 19.30: Pavecernița mică
Duminică, 22 aprilie 2018 (a Sfintelor Mironosiţe):
2-5.30: Miezonoptica, Utrenia,  Ceasurile 1, 3 și 6 și Acatistul Învierii

9.00: Sfânta Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur. Rugăciuni de dezlegare și la toată trebuința

16.00 – 16.40: Vecernia mică și Canonul Maicii Domnului
21.00 – 22.00: Pavecernița mică cu Acatistul Bunei-Vestiri și Acatistul Sfântului Mare Mucenic Gheorghe, Purtătorul de biruință
22.00 – 24: PRIVEGHERE DE TOATĂ NOAPTEA ÎN CINSTEA SFÂNTULUI MARE MUCENIC GHEORGHE, PURTĂTORUL DE BIRUINȚĂ (I) – VECERNIA MARE CU LITIE
Luni, 23 aprilie 2018, PRĂZNUIREA SFÂNTULUI MARE MUCENIC GHEORGHE, PURTĂTORUL DE BIRUINȚĂ
00.00 – 5:  PRIVEGHERE DE TOATĂ NOAPTEA ÎN CINSTEA SFÂNTULUI MARE MUCENIC GHEORGHE, PURTĂTORUL DE BIRUINȚĂ (II) – UTRENIA, CEASUL I ȘI LITURGHIA SFÂNTULUI IOAN GURĂ DE AUR. POMENIREA CELOR ADORMIȚI.
9.00: Ceasurile III și VI și Paraclisul Sfântului Mare Mucenic Gheorghe, Purtătorul de biruință
16. 00 – 17.00: Vecernia
18.45: Pavecernița mică
 

 

Credincioşii, care vor să participe la slujbele de vineri seară, duminică dimineață și/sau duminică seară pot face rezervări pentru microbuz la numerele de telefon:

(Persoane de contact:

Vasilichia Ardeleanu – 0721 227 736

și

Toader Lucreția0728913548)

PROGRAMUL SFINTELOR SLUJBE ÎN SĂPTĂMÂNA SFINTELOR PĂTIMIRI ȘI ÎN PRIMA ZI DE PAȘTI (2 – 8 aprilie 2018)

20180401_091553

PROGRAMUL  SFINTELOR SLUJBE  

ÎN SĂPTĂMÂNA SFINTELOR PĂTIMIRI

ȘI ÎN PRIMA ZI DE PAȘTI  

(2 – 8 aprilie  2018)   

LUNI:

2.00: MIEZONOPTICA, PRIMA DENIE A MIRELUI, CEASURILE, OBEDNIȚA ȘI PARASTAS

13: LITURGHIA DARURILOR MAI ÎNAINTE SFINȚITE

18.00: PAVECERNIȚA MARE

MARŢI:

2.00: MIEZONOPTICA, A DOUA DENIE A MIRELUI, CEASURILE, OBEDNIȚA ȘI PARASTAS

13: LITURGHIA DARURILOR MAI ÎNAINTE SFINȚITE

18.00: PAVECERNIȚA MARE

MIERCURI:            

2.00: MIEZONOPTICA, A TREIA DENIE A MIRELUI, CEASURILE, OBEDNIȚA ȘI PARASTAS

12: LITURGHIA DARURILOR MAI ÎNAINTE SFINȚITE

18.30: PAVECERNIȚA MICĂ

19. 00: TAINA SFÂNTULUI MASLU

JOI:

2.00: MIEZONOPTICA, UTRENIA, CEASURILE ȘI OBEDNIȚA

9.30: PARASTAS

10: LITURGHIA SFÂNTULUI VASILE CEL MARE UNITĂ CU VECERNIA

17.30: PAVECERNIȚA MICĂ

18: DENIA CELOR 12 EVANGHELII

VINERI                             

800: CEASURILE ÎMPĂRĂTEŞTI şi VECERNIA  în cadrul căreia se scoate  spre cinstire SF. EPITAF (AER) 

1800: DENIA PROHODULUI 

SÂMBĂTĂ:

7.00: CEASURILE ȘI LITURGHIA SF. VASILE CEL MARE UNITĂ CU VECERNIA ÎNVIERII

2300: CITIRE DIN FAPTELE APOSTOLILOR ŞI CANONUL SÂMBETEI CELEI MARI 

DUMINICĂ:

0000: UTRENIA ÎNVIERII ŞI LITURGHIA PASCALA ( A SF. IOAN GURĂ DE AUR)

16: SLUJBA VECERNIEI, NUMITĂ ŞI „A DOUA ÎNVIERE”, CU CITIREA SFINTEI EVANGHELII ÎN 12 LIMBI

20180401_Sf Liturghie

 

PROGRAMUL LITURGIC ÎN SĂPTĂMÂNA A TREIA A SFÂNTULUI ȘI MARELUI POST

rastignire, odessa

Luni, 5 martie 2018:

2-6.30: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile 1, 3, 6, 9 şi Obedniţa; Litia mică pentru adormiți
17 – 18: Vecernia și Canonul Maicii Domnului
18 – 19.30: Pavecernița mare
Marți, 6 martie 2018:
2-6.30: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile 1, 3, 6, 9 şi Obedniţa; Litia mică pentru adormiți
17 – 18: Vecernia și Canonul Maicii Domnului
18 – 19.30: Pavecernița mare
Miercuri, 7 martie 2018, Sfânta Muceniță Reghina, fecioara din Galia:
2-6.30: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile 1, 3, 6, 9 şi Obedniţa; Litia mică pentru adormiți
15.00 – 16.30: Liturghia Darurilor mai înainte sfinţite
18 – 19.30: Pavecernița mare

Joi, 8 martie 2018, Aflarea moaștelor Sfintei Fericite Matrona din Moscova; Sfântul Cuvios Mucenic Sirenie din Sirmium:

2-6.30: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile 1, 3, 6, 9 şi Obedniţa; Litia mică pentru adormiți
15.00 – 16.30: Liturghia Darurilor mai înainte sfinţite
18 – 19.30: Pavecernița mare

Vineri, 9 martie 2018, Sfinții 40 de Mucenici din Sevastia, Sfântul și Dreptul Preot Teodosie de la Balta:
2-6.30: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile 1, 3, 6, 9 şi Obedniţa; Litia mică pentru adormiți
14.00: Liturghia Darurilor mai înainte sfinţite. 
17 – 18: Pavecernița mare
18-19.15: Taina Sfântului Maslu. Molitfe și dezlegări.
19.15 – 20: Pomenirea celor adormiţi.
Sâmbătă, 10 martie 2018:

2-6: Miezonoptica, Utrenia,  Ceasurile 1, 3 și 6, Liturghia Sfântului Ioan Gură de Aur 

7.00: Parastas

17 – 18: Vecernia Mare

19 – 19.40: Pavecernița mică și Acatistul Maicii Domnului

 

Duminică, 11 martie 2018 (a Închinării Sfintei Cruci):
2-5.30: Miezonoptica, Utrenia,  Ceasurile 1, 3 și 6 și Acatistul Sfintei Cruci

8.00: Sfânta Liturghie a Sfântului Vasile cel Mare. Rugăciuni de dezlegare și la toată trebuința

15 – 16: Vecernie de umilinţă

19 – 19.40: Pavecernița mică și Acatistul Maicii Domnului

 

Credincioşii, care vor să participe la slujbele de vineri seară și de duminică dimineață pot face rezervări pentru microbuz la numerele de telefon:

(Persoane de contact:

Vasilichia Ardeleanu – 0721 227 736

și

Toader Lucreția0728913548)

PROGRAMUL LITURGIC ÎN SĂPTĂMÂNA A DOUA DIN SFÂNTUL ŞI MARELE POST (26 febr. – 4 martie 2018)

rastignire, odessa

Luni, 26 februarie 2018:

2-6.30: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile 1, 3, 6, 9 şi Obedniţa; Litia mică pentru adormiți
17 – 18: Vecernia și Canonul Maicii Domnului
18 – 19.30: Pavecernița mare
Marți, 27 februarie 2018:
2-6.30: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile 1, 3, 6, 9 şi Obedniţa; Litia mică pentru adormiți
17 – 18: Vecernia și Canonul Maicii Domnului
18 – 19.30: Pavecernița mare
Miercuri, 28 februarie 2018:
2-6.30: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile 1, 3, 6, 9 şi Obedniţa; Litia mică pentru adormiți
15.00 – 16.30: Liturghia Darurilor mai înainte sfinţite
18 – 19.30: Pavecernița mare

Joi, 1 martie 2018:

2-6.30: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile 1, 3, 6, 9 şi Obedniţa; Litia mică pentru adormiți
17 – 18: Vecernia și Canonul Maicii Domnului
18 – 19.30: Pavecernița mare

Vineri, 2 martie 2018:
2-6.30: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile 1, 3, 6, 9 şi Obedniţa; Litia mică pentru adormiți
18.00: Liturghia Darurilor mai înainte sfinţite. Taina Sfântului Maslu. Molitfe și dezlegări. Pomenirea celor adormiţi. Pavecerniţa mare
Sâmbătă, 3 martie 2018:

2-6: Miezonoptica, Utrenia,  Ceasurile 1, 3 și 6, Liturghia Sfântului Ioan Gură de Aur 

7.00: Parastas

17 – 18: Vecernia Mare

19 – 19.40: Pavecernița mică și Acatistul Maicii Domnului

 

Duminică, 4 martie 2018 (a Sfântului Grigorie Palama):
2-5.30: Miezonoptica, Utrenia,  Ceasurile 1, 3 și 6 și Acatistul Domnului nostru Iisus Hristos.

8.00: Sfânta Liturghie a Sfântului Vasile cel Mare. Rugăciuni de dezlegare și la toată trebuința

17 – 18: Vecernie de umilinţă

19 – 19.40: Pavecernița mică și Acatistul Maicii Domnului

 

Credincioşii, care vor să participe la slujbele de vineri seară și de duminică dimineață pot face rezervări pentru microbuz la numerele de telefon:

(Persoane de contact:

Vasilichia Ardeleanu – 0721 227 736

și

Toader Lucreția0728913548)

PROGRAMUL LITURGIC ÎN PRIMA SĂPTĂMÂNĂ DIN POSTUL MARE (19 – 25 februarie 2018)

DVC-2

Luni, 19 februarie 2018:

2-6.30: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile 1, 3, 6, 9 şi Obedniţa; Litia mică pentru adormiți
17 – 18: Vecernia și Canonul Maicii Domnului
18 – 20.30: Pavecernița mare și prima parte a Canonului Mare a Sf. Andrei Criteanul
Marți, 20 februarie 2018:
2-6.30: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile 1, 3, 6, 9 şi Obedniţa; Litia mică pentru adormiți
17 – 18: Vecernia și Canonul Maicii Domnului
18 – 20.30: Pavecernița mare și a doua parte a Canonului Mare a Sf. Andrei Criteanul
Miercuri, 21 februarie 2018:
2-6.30: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile 1, 3, 6, 9 şi Obedniţa; Litia mică pentru adormiți
6.30 – 8.00: Liturghia Darurilor mai înainte sfinţite
18 – 20.30: Pavecernița mare și a treia parte a Canonului Mare a Sf. Andrei Criteanul

Joi, 22 februarie 2018:

2-6.30: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile 1, 3, 6, 9 şi Obedniţa; Litia mică pentru adormiți
17 – 18: Vecernia și Canonul Maicii Domnului
18 – 20.30: Pavecernița mare și a patra parte a Canonului Mare a Sf. Andrei Criteanul

Vineri, 23 februarie 2018:
2-6.30: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile 1, 3, 6, 9 şi Obedniţa; Litia mică pentru adormiți
18.30: Liturghia Darurilor mai înainte sfinţite. Taina Sfântului Maslu. Molitfe și dezlegări. Pomenirea celor adormiţi. Pavecerniţa mare
Sâmbătă, 24 februarie 2018:

2-6: Miezonoptica, Utrenia,  Ceasurile 1, 3 și 6, Liturghia Sfântului Ioan Gură de Aur 

7.00: Parastas

17 – 18: Vecernia Mare

19 – 19.40: Pavecernița mică și Acatistul Maicii Domnului

 

Duminică, 25 februarie 2018 (a Ortodoxiei):
2-5.30: Miezonoptica, Utrenia,  Ceasurile 1, 3 și 6 și Acatistul Domnului nostru Iisus Hristos.

8.00: Sfânta Liturghie a Sfântului Vasile cel Mare. Rugăciuni de dezlegare și la toată trebuința

17 – 18: Vecernie de umilinţă

19 – 19.40: Pavecernița mică și Acatistul Maicii Domnului

 

Credincioşii, care vor să participe la slujbele de vineri seară și de duminică dimineață pot face rezervări pentru microbuz la numerele de telefon:

(Persoane de contact:

Vasilichia Ardeleanu – 0721 227 736

și

Toader Lucreția0728913548)

lumanari

PROGRAMUL LITURGIC LA DUMINICA IERTĂRII (a Izgonirii lui Adam din Rai) (18 febr. 2018)

Adam la poarta Raiului

Duminică, 18 februarie 2018, începând între orele 2.00 – 5.30 dimineața, se vor săvârşi in biserica schitului Miezonoptica, Utrenia și Ceasurile, urmate de Acatistul Domnului nostru Iisus Hristos.

Începând cu orele 9.00,  se va oficia Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur.

La Chinonic se va cânta Paraclisul Maicii Domnului – Eleovritissa, iar după otpustul Liturghiei se vor expune spre binecuvântarea și sfințirea pelerinilor moaștele  Sfântului Mare Mucenic Gheorghe, purtătorul de biruință, ale Sfântului Cuvios Ioachim Vatopedinul, ale Sfintelor Cuvioase de la Diveevo – Alexandra, Marta, Elena, Pelaghia, Parascheva, Maria și Matrona, precum și ale Sfântului Cuvios Iona din Kiev, ucenicul Sfântului Serafim de Sarov.

Totodată, se vor citi rugăciuni de dezlegare și la toată trebuinţa.

Credincioşii, care vor să participe la slujbele mai sus menţionate, pot face rezervări pentru microbuz la numărul de telefon:

(Persoane de contact:

Vasilichia Ardeleanu – 0721 227 736

și

Toader Lucreția0728913548)

 DVC-1

PROGRAMUL LITURGIC ÎN SĂPTĂMÂNA 5 – 11 FEBRUARIE 2018

20171225_050416

Luni, 5 februarie 2018 – Sfânta Muceniță Agata; Sfântul Ierarh Teodosie, arhiepiscop de Cernigov (+1696):

2-6: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile 1, 3 și 6, Sfânta Liturghie și Litia mică pentru adormiți
17 – 18: Vecernia și Canonul Maicii Domnului
19 – 19.40: Pavecernița mică și Acatistul Maicii Domnului
Marți, 6 februarie 2018 – Sf. Ierarh Vucol, Episcopul Smirnei; Sfântul Fotie cel Mare, Patriarhul Constantinopolului:
2-6: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile 1, 3 și 6, Sfânta Liturghie și Litia mică pentru adormiți
17 – 18: Vecernia și Canonul Maicii Domnului
19 – 19.40: Pavecernița mică și Acatistul Maicii Domnului
Miercuri, 7 februarie 2018 – Sfântul Cuvios Partenie, Episcopul Lampsacului; Sfântul Cuvios Luca din Elada:
2-6: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile 1, 3 și 6, Sfânta Liturghie și Litia mică pentru adormiți
17 – 18: Vecernia și Canonul Maicii Domnului
19 – 19.40: Pavecernița mică și Acatistul Maicii Domnului
21.45: TAINA SFÂNTULUI MASLU ȘI SFÂNTA LITURGHIE ARHIEREASCĂ

Joi, 8 februarie 2018 – Sfântul Mare Mucenic Teodor Stratilat; Sfântul Proroc Zaharia:

00.00 – 02.00 – SFÂNTA LITURGHIE ARHIEREASCĂ
17 – 18: Vecernia și Canonul Maicii Domnului
19 – 19.40: Pavecernița mică și Acatistul Maicii Domnului

Vineri, 9 februarie 2018 – Sfântul Mucenic Nichifor:
 2-6: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile 1, 3 și 6, Sfânta Liturghie și Litia mică pentru adormiți
17.30 – 19.00: Vecernia și Pavecernița mică cu Acatistul Maicii Domnului

19.00: Taina Sfântului Maslu. Molitfe și dezlegări.

Sâmbătă, 10 februarie 2018 – Sfântul Sfințit Mucenic Haralambie; Sfânta Muceniță Valentina din Ierusalim; Sfântul Cuvios Prohor, făcătorul de minuni de la Pecerska (+1107):

2-6: Miezonoptica, Utrenia,  Ceasurile 1, 3 și 6, Sfânta Liturghie și Parastas

17 – 18: Vecernia Mare

19 – 19.40: Pavecernița mică și Acatistul Maicii Domnului

 

Duminică, 11 februarie 2018, Sfântul Sfințit Mucenic Vlasie, Episcopul Sevastiei; Aflarea moaștelor Sfântului Proroc Zaharia, tatăl Sfântului Ioan Botezătorul:
2-5.30: Miezonoptica, Utrenia,  Ceasurile 1, 3 și 6 și Acatistul Domnului nostru Iisus Hristos.

9.00: Sfânta Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur. Rugăciuni de dezlegare și la toată trebuința

17 – 18: Vecernia

19 – 19.40: Pavecernița mică și Acatistul Maicii Domnului

 

Credincioşii, care vor să participe la slujbele de vineri seară și de duminică dimineață pot face rezervări pentru microbuz la numerele de telefon:

(Persoane de contact:

Vasilichia Ardeleanu – 0721 227 736

și

Toader Lucreția0728913548)

7/8 februarie 2018: SLUJIRE ARHIEREASCĂ LA SCHITUL SF. GHEORGHE – CLOȘCA

epicleza

Iubiți credincioși ai satului Cloșca

și binecuvântați pelerini ai Schitului Sfântul Gheorghe – Cloșca,

din Arhiepiscopia Tomisului,

 

 

          În fiecare an, în ziua de 8 februarie, Biserica Ortodoxă prăznuiește pomenirea Sfântul Mare Mucenic Teodor Stratilat și a Sfântului Proroc Zaharia.

           Cu prilejul prăznuirii acestui sfânt martir militar și a prorocului vechi-testamentar, obștea Schitului Sf. Gheorghe – Cloșca are deosebita bucurie de a vă invita să participați la sfintele slujbe ce se vor oficia cu prilejul acestei prăznuiri locale de către Înaltpreasfințitul Părintele nostru Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, după cum urmează:

MIERCURI seară (7 febr,), orele 21.45TAINA SFÂNTULUI MASLU, iar imediat după Sfântul Maslu, JOI noaptea (8 febr.) în jurul orelor 24SFÂNTA ȘI DUMNEZEIASCA LITURGHIE ARHIEREASCĂ.

Cu acest prilej, Înaltpreasfințitul Părinte Teodosie va sfinți racla care va adăposti un fragment din sfintele moaște ale Sfântului Cuvios IONA din Kiev, ucenicul Sfântului Serafim de Sarov și ctitor ales de Preasfânta Născătoare de Dumnezeu pentru a ridica în actuala Grădină Botanică din Kiev o mănăstire închinată Preasfintei Treimi.

Credincioșii prezenți la sfintele slujbe vor avea binecuvântatul prilej de a venera moaștele Sfântului IONA, precum și fragmente din sfintele moaște ale Sfântului Mare Mucenic Gheorghe, purtătorul de biruință, ale Sfintelor Preacuvioase Maici Alexandra, Marta și Elena, starețele de la Diveevo, ale Sfintelor Fericite Pelaghia, Parascheva și Maria cele nebune pentru Hristos de la Diveevo și ale Sfintei Cuvioase Matrona, Mărturisitoarea de la Diveevo, ucenițele Sfântului Preacuviosului Părinte Serafim, marele făcător de minuni din Sarov.

 

Vă așteptăm cu drag!

EGUMEN,

Protosinghel Leontie

împreună cu frații mei cei întru Hristos

 Iona din Kiev, schit