Arhive categorie: Program liturgic

PROGRAMUL LITURGIC ÎN SĂPTĂMÂNA 13 – 19 AUGUST 2018

PROGRAMUL LITURGIC ÎN SĂPTĂMÂNA 13 – 19 august 2018

 

Luni, 13 august 2018, Cinstirea Icoanei făcătoare de minuni a Maicii Domnului ”cu șapte săbii”. Sfânta Muceniță Elena, fecioara din Burga Spaniei (+304)

2.00-6.00: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile 1, 3, 6 şi Sfânta Liturghie cu Litia mică pentru adormiți

16 – 17: Ceasul 9, Vecernia și Canonul Maicii Domnului

18.45 – 19.30: Pavecernița mică

 

Marți, 14 august 2018, Aducerea moaștelor Sfintei Cuvioase Sofia din Suzdal (+1542; 1995):

2.00-6.00: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile 1, 3, 6 şi Sfânta Liturghie cu Litia mică pentru adormiți

18.00: Ceasul 9, Vecernia Mare cu Prohodul Maicii Domnului și Pavecernița Mică

 

Miercuri, 15 august 2018, ADORMIREA MAICII DOMNULUI

2.00-6.00: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile 1, 3, 6 şi Acatistul Adormirii Maicii Domnului

8.00: SFÂNTA ȘI DUMNEZEIASCA LITURGHIE. Rugăciuni de dezlegare și la toată trebuința.

17.00 – 19.00: Ceasul 9, Vecernia cu Canonul Maicii Domnului și Pavecernița Mică

19.00 – 20.45: TAINA SFÂNTULUI MASLU și RUGĂCIUNI de DEZLEGARE

 

Joi, 16 august 2018, Sfântul Voievod Martir Constantin Brâncoveanu și fiii săi. Sfântul Cuvios Gherasim cel Nou, din Kefalonia (+1579).

2.00-6.00: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile 1, 3, 6, Acatistul Sfinților Martiri Brâncoveni, Acatistul Sfântului Cuvios Gherasim din Kefalonia şi Sfânta Liturghie cu Litia mică pentru adormiți.

16 – 17: Ceasul 9 și Vecernia cu Canonul Maicii Domnului

18.45 – 19.30: Pavecernița mică 

 

Vineri, 17 august 2018, Sfântul Gheorghe Pelerinul. Sfântul Cuvios Alipie, iconarul de la Pecerska (+sec. XI). Cuviosul Sofronie Athonitul.

2.00-6.00: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile 1, 3, 6, Acatistul Sfântului Gheorghe Pelerinul şi Sfânta Liturghie cu Litia mică pentru adormiți

17.00 – 19.00: Ceasul 9, Vecernia cu Canonul Maicii Domnului si Pavecernița mică

19.00 – 20.30: TAINA SFÂNTULUI MASLU și RUGĂCIUNI de DEZLEGARE

 

 Sâmbătă, 18 august 2018, Sfântul Cuvios Ioan de la Rila (sec. X)

2.00-6.00: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile 1, 3, 6, Sfânta Liturghie și Parastas

16.00 – 17.00: Ceasul 9 și Vecernia cu Canonul Maicii Domnului

18.45 – 19.30: Pavecernița mică 

Duminică, 19 august 2018, Duminica a XII-a dupa Cincizecime (Tânărul bogat). Sfântul Mare Mucenic Andrei Stratilat și cei împreună cu dânsul 2593 de Mucenici ostași (+284-305)

 2.00-6.00: Miezonoptica, Utrenia,  Ceasurile 1, 3 și 6 și Acatistul Mântuitorului

9.00: Sfânta Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur. Rugăciuni de dezlegare și la toată trebuința

16 – 17: Ceasul 9 și Vecernia cu Canonul Maicii Domnului

18.45 – 19.30: Pavecernița mică 

 

Credincioşii, care vor să participe la slujbele de vineri seară și de duminică dimineață, pot face rezervări pentru un mijloc de transport la numărul de telefon: 0728913548

(Persoană de contact: Toader Lucreția)

PROGRAMUL LITURGIC ÎN SĂPTĂMÂNA 6 – 12 AUGUST 2018

PROGRAMUL LITURGIC ÎN SĂPTĂMÂNA 6-12 august 2018

 

Luni, 6 august 2018, SCHIMBAREA LA FAȚĂ A DOMNULUI:

2.00-5.30: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile 1, 3, 6 şi Acatistul Schimbării la Față a Mântuitorului

9.00: SFÂNTA ȘI DUMNEZEIASCA LITURGHIE. Rugăciuni de dezlegare și la toată trebuința.

16 – 17: Vecernia și Canonul Maicii Domnului

18.45 – 19.30: Pavecernița mică 

 

Marți, 7 august 2018, Sfânta Cuvioasă Teodora de la Sihla. Sfântul Cuvios Pimen cel mult-bolnăvicios de la Pecerska (+1110). Sfântul Cuvios Antonie de la Optina (+1865). Aflarea moaștelor Sfântului Ierarh Mitrofan, Episcop de Voronej (+1703; 1832):

2.00-6.00: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile 1, 3, 6 şi Sfânta Liturghie cu Litia mică pentru adormiți

16 – 17: Vecernia și Canonul Maicii Domnului

18.45 – 19.30: Pavecernița mică

 

Miercuri, 8 august 2018, Sfântul Cuvios Grigorie, făcătorul de minuni de la Pecerska (sec. XIV). Mutarea moaștelor Sfinților Cuvioși Zosima, Savatie (+ sec. XV, 1566) și Gherman (+1479; 1992) de la Solovki. Sfântul Cuvios Isaachie, înainte-văzătorul din Lavra Sviatogorsk (+1903):

2.00-6.00: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile 1, 3, 6 şi Sfânta Liturghie cu Litia mică pentru adormiți

17.00 – 18.45: Vecernia cu Canonul Maicii Domnului și Pavecernița mică

19.30 – 20.45: TAINA SFÂNTULUI MASLU și RUGĂCIUNI de DEZLEGARE

 

Joi, 9 august 2018, Sfântul Ierarh Filaret (Gumilevski), Arhiepiscop de Cernigov (+1866). Sfântul Alexie (Medvedkov), protoiereu din Ugine (+1934). Proslăvirea Sfântului Cuvios Gherman din Alaska (+1836; 1970). Soborul Tuturor Sfinților de la Mănăstirea Solovki:

2.00-6.00: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile 1, 3, 6 şi Sfânta Liturghie cu Litia mică pentru adormiți

16 – 17: Vecernia cu Canonul Maicii Domnului

18.45 – 19.30: Pavecernița mică 

 

Vineri, 10 august 2018, Sfântul Sfințit Mucenic Lavrentie Arhidiaconul (+258)

2.00-6.00: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile 1, 3, 6 şi Sfânta Liturghie cu Litia mică pentru adormiți

17.00 – 18.45: Vecernia cu Canonul Maicii Domnului si Pavecernița mică

19.30 – 20.45: TAINA SFÂNTULUI MASLU și RUGĂCIUNI de DEZLEGARE

 

Sâmbătă, 11 august 2018, Sfântul Ierarh Nifon, Patriarhul Constantinopolului (+ 1508). Sfântul Cuvios Teodosie (Teodor) de la Pecerska, fost Cneaz de Ostrog (+1438). Sfântul Cuvios Ioan Zăvorâtul din Lavra Sviatogorsk (+1867):

2.00-6.00: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile 1, 3, 6, Sfânta Liturghie și Parastas

16.00 – 17.00: Vecernia și Canonul Maicii Domnului

18.45 – 19.30: Pavecernița mică 

 

Duminică, 12 august 2018, Duminica a XI-a dupa Cincizecime (Pilda datornicului nemilostiv). Sfinții Mucenici Fotie și Anichit (+305)

 2-5.30: Miezonoptica, Utrenia,  Ceasurile 1, 3 și 6 și Acatistul Mântuitorului

9.00: Sfânta Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur. Rugăciuni de dezlegare și la toată trebuința

16 – 17: Vecernia cu Canonul Maicii Domnului

18.45 – 19.30: Pavecernița mică 

 

Credincioşii, care vor să participe la slujbele de vineri seară și de duminică dimineață, pot face rezervări pentru un mijloc de transport la numărul de telefon: 0728913548

(Persoană de contact: Toader Lucreția)

PROGRAMUL LITURGIC ÎN SĂPTĂMÂNA 30 iulie – 5 august 2018

PROGRAMUL LITURGIC ÎN SĂPTĂMÂNA 30 iulie – 5 august 2018

 

Luni, 30 iulie 2018, Sfantul Cuvios Anatolie cel Tanar de la Optina (+1922) și Aflarea moaștelor Sfântului Cuvios Gherman de la Solovki (+1479; 1484):

2.00-6.00: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile 1, 3, 6 şi Sfânta Liturghie cu Litia mică pentru adormiți

16 – 17: Vecernia și Canonul Maicii Domnului

18.45 – 19.30: Pavecernița mică 

 

Marți, 31 iulie 2018, Sfantul Cuvios Alipie, iconarul Pecerskai:

2.00-6.00: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile 1, 3, 6 şi Sfânta Liturghie cu Litia mică pentru adormiți

16 – 17: Vecernia și Canonul Maicii Domnului

18.45 – 19.30: Pavecernița mică 

 

Miercuri, 1 august 2018, Aflarea moaștelor Sfintei Cuvioase Sofia din Suzdal:

2.00-6.00: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile 1, 3, 6 şi Sfânta Liturghie cu Litia mică pentru adormiți

16 – 17: Vecernia cu Canonul Maicii Domnului

18.45 – 19.30: Pavecernița mică  

 

Joi, 2 august 2018, Aducerea moastelor Sfantului Intai Mucenic si Arhidiacon Stefan și Sfântul Fericit Vasile cel nebun pentru Hristos din Moscova (+1552):

2.00-6.00: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile 1, 3, 6 şi Sfânta Liturghie cu Litia mică pentru adormiți

16 – 17: Vecernia cu Canonul Maicii Domnului

18.45 – 19.30: Pavecernița mică 

 

Vineri, 3 august 2018, Sfanta Salomeea Mironosita:

2.00-6.00: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile 1, 3, 6 şi Sfânta Liturghie cu Litia mică pentru adormiți

17.00 – 18.45: Vecernia cu Canonul Maicii Domnului si Pavecernița mică

19.30 – 20.45: TAINA SFÂNTULUI MASLU și RUGĂCIUNI de DEZLEGARE

 

Sâmbătă, 4 august 2018:

2.00-6.00: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile 1, 3, 6, Sfânta Liturghie și Parastas

16.00 – 17.00: Vecernia și Canonul Maicii Domnului

18.45 – 19.30: Pavecernița mică 

 

Duminică, 5 august 2018, Duminica a X-a dupa Cincizecime (Vindecarea lunaticului), Sfantul Cuvios Ioan Iacob Hozevitul; Sfintele Noi Mucenițe Evdochia (Șikova), Daria (Timolina), Daria (Siușinskaia) și Maria din Puzo (+1919)

 2-5.30: Miezonoptica, Utrenia,  Ceasurile 1, 3 și 6 și Acatistul Sfantului Cuvios Ioan Iacob Hozevitul

9.00: Sfânta Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur. Rugăciuni de dezlegare și la toată trebuința

16 – 17: Vecernia cu Canonul Maicii Domnului

18.45 – 19.30: Pavecernița mică 

 

Credincioşii, care vor să participe la slujbele de vineri seară și de duminică dimineață, pot face rezervări pentru un mijloc de transport la numărul de telefon: 0728913548

(Persoană de contact: Toader Lucreția)

PROGRAMUL LITURGIC ÎN SĂPTĂMÂNA 23 – 29 IULIE 2018

PROGRAMUL LITURGIC ÎN SĂPTĂMÂNA 23 – 29 IULIE 2018

 

Luni, 23 iulie 2018, Sfântul Cuvios Teodor de la Sanaxar (+ 1791) și Prăznuirea Minunatei Arătări a  Maicii Domnului, care a salvat Mănăstirea Poceaev de năvălirea turcilor și tătarilor în 1675:

2.00-6.00: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile 1, 3, 6, Acatistul Icoanei Maicii Domnului de la Poceaev şi Sfânta Liturghie cu Litia mică pentru adormiți

16 – 17: Vecernia și Canonul Maicii Domnului

18.45 – 19.30: Pavecernița mică 

 

Marți, 24 iulie 2018, Sfânta Muceniță Hristina din Tir (sec. II) și Sfântul Cuvios Policarp, arhimandritul Pecerskăi (+1182):

2.00-6.00: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile 1, 3, 6 şi Sfânta Liturghie cu Litia mică pentru adormiți

16 – 17: Vecernia și Canonul Maicii Domnului

18.45 – 19.30: Pavecernița mică 

 

Miercuri, 25 iulie 2018, Adormirea Sfintei Ana, mama Maicii Domnului:

2.00-6.00: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile 1, 3, 6 şi Sfânta Liturghie cu Litia mică pentru adormiți

16 – 17: Vecernia cu Canonul Maicii Domnului

18.45 – 19.30: Pavecernița mică  

 

Joi, 26 iulie 2018, Sfântul Cuvios Ioanichie cel Nou de la Muscel (+1638), Sfânta Cuvioasă Muceniță Parascheva din Roma (sec. II) și Sfântul Cuvios Moise Ungurul de la Pecerska (+ 1043):

2.00-6.00: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile 1, 3, 6 şi Sfânta Liturghie cu Litia mică pentru adormiți

16 – 17: Vecernia cu Canonul Maicii Domnului

18.45 – 19.30: Pavecernița mică 

 

Vineri, 27 iulie 2018, Sfântul  Mare Mucenic Pantelimon, Tămăduitorul și  Proslăvirea în rândul sfinților a Cuviosului Gherman, făcătorul de minuni din Alaska, în anul 1970 (+1836):

2.00-6.00: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile 1, 3, 6 şi Sfânta Liturghie cu Litia mică pentru adormiți

17.00 – 18.45: Vecernia cu Canonul Maicii Domnului si Pavecernița mică

19.30 – 20.45: TAINA SFÂNTULUI MASLU și RUGĂCIUNI de DEZLEGARE

 

Sâmbătă, 28 iulie 2018, Sfântul Cuvios Moise, făcătorul de minuni de la Pecerska (sec. XIV) și Sfântul Ierarh Pitirim, Episcop de Tambov (+1698):

2.00-6.00: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile 1, 3, 6, Sfânta Liturghie și Parastas

16.00 – 17.00: Vecernia și Canonul Maicii Domnului

18.45 – 19.30: Pavecernița mică 

 

Duminică, 29 iulie 2018, Duminica a IX-a dupa Cincizecime (Umblarea pe mare – Potolirea furtunii), Sfinții Mucenici Calinic și Teodota

 2-5.30: Miezonoptica, Utrenia,  Ceasurile 1, 3 și 6 și Acatistul Domnului nostrum Iisus Hristos

9.00: Sfânta Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur. Rugăciuni de dezlegare și la toată trebuința

16 – 17: Vecernia cu Canonul Maicii Domnului

18.45 – 19.30: Pavecernița mică 

 

Credincioşii, care vor să participe la slujbele de vineri seară și de duminică dimineață, pot face rezervări pentru un mijloc de transport la numărul de telefon: 0728913548

(Persoană de contact: Toader Lucreția)

PROGRAMUL LITURGIC ÎN SĂPTĂMÂNA 16 – 22 IULIE 2018

PROGRAMUL LITURGIC ÎN SĂPTĂMÂNA 16 – 22 IULIE 2018

Luni, 16 iulie 2018, Sfântul Mucenic Atinoghen, Episcop de Pidahtoe (+ 311):

2.00-6.00: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile 1, 3, 6 şi Sfânta Liturghie cu Litia mică pentru adormiți

16 – 17: Vecernia și Canonul Maicii Domnului

18.45 – 19.30: Pavecernița mică 

 

Marti, 17 iulie 2018, Sfânta Mare Muceniță Marina din Antiohia Pisidiei (sec. IV) și Sfânta Muceniță Generosa din Cartagina (+180):

2.00-6.00: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile 1, 3, 6 şi Sfânta Liturghie cu Litia mică pentru adormiți

16 – 17: Vecernia și Canonul Maicii Domnului

18.45 – 19.30: Pavecernița mică 

 

Miercuri, 18 iulie 2018, Sfântul Mucenic Emilian de Durostor (+ 362), Sfintele Cuvioase Mucenițe Elisabeta, marea ducesă a Rusiei și Varvara, însoțitoarea sa (+1918):

2.00-6.00: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile 1, 3, 6 şi Sfânta Liturghie cu Litia mică pentru adormiți

16 – 17: Vecernia cu Canonul Maicii Domnului

18.45 – 19.30: Pavecernița mică 

 

Joi, 19 iulie 2018, Sfânta Cuvioasă Macrina, sora Sfântului Vasile cel Mare (+380) și Aflarea sfintelor moaște ale Sfântului Cuvios Serafim de Sarov (+1833, 1903):

2.00-6.00: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile 1, 3, 6 şi Sfânta Liturghie cu Litia mică pentru adormiți

16 – 17: Vecernia cu Canonul Maicii Domnului

18.45 – 19.30: Pavecernița mică 

 

Vineri, 20 iulie 2018, Sfântul Proroc Ilie Tesviteanul, Sfânta Cuvioasă Severa din Trier (+750) și Sfântul Sfințit Mucenic Alexie (Medvedkov), protoiereu din Ugine (+1934):

2.00-5.30: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile 1, 3 și 6, Obednița și Acatistul Sfântului Proroc Ilie

9.00: Sfânta Liturghie și Parastas

17.00 – 18.45: Vecernia cu Canonul Maicii Domnului si Pavecernița mică

19.30 – 20.45: TAINA SFÂNTULUI MASLU și RUGĂCIUNI de DEZLEGARE

Sâmbătă, 21 iulie 2018, Aflarea moaștelor Sfântului Preot Mărturisitor Roman (Mevdev) (1999):

2.00-6.00: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile 1, 3, 6, Sfânta Liturghie și Parastas

16.00 – 17.00: Vecernia și Canonul Maicii Domnului

18.45 – 19.30: Pavecernița mică 

 

22 iulie 2018, Duminica a VIII-a dupa Cincizecime (Înmulțirea pâinilor), Sfânta Mironosiță Maria Magdalena, cea întocmai cu Apostolii (sec. I) și Sfântul Cuvios Cornelie Tăcutul din Periaslav (+1693)

 2-5.30: Miezonoptica, Utrenia,  Ceasurile 1, 3 și 6 și Acatistul Sfintei Maria Magdalena

9.00: Sfânta Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur. Rugăciuni de dezlegare și la toată trebuința

16 – 17: Vecernia cu Canonul Maicii Domnului

18.45 – 19.30: Pavecernița mică 

Credincioşii, care vor să participe la slujbele de vineri dimineață/seară și de duminică dimineață pot face rezervări pentru un mijloc de transport la numerele de telefon:

(Persoană de contact: Toader Lucreția0728913548)

 

 

PROGRAMUL LITURGIC ÎN SĂPTĂMÂNA 9 – 15 IULIE 2018

PROGRAMUL LITURGIC ÎN SĂPTĂMÂNA 9 – 15 IULIE 2018

 

Luni, 9 iulie 2018, Sfântul Panaghie-Paisie (Basias) cel nebun pentru Hristos (+1888):

2.00-6.00: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile 1, 3, 6 şi Sfânta Liturghie cu Litia mică pentru adormiți

16 – 17: Vecernia și Canonul Maicii Domnului

18.45 – 19.30: Pavecernița mică 

 

Marți, 10 iulie 2018, Sfântul Cuvios Siluan de la Pecerska (sec. 13-14), Sfinții Cuvioși Partenie și Evmenie din Creta (+1905 și + 1920), Soborul Tuturor Sfinților Vatopedini:

2.00-6.00: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile 1, 3, 6 şi Sfânta Liturghie cu Litia mică pentru adormiți

16 – 17: Vecernia și Canonul Maicii Domnului

18.45 – 19.30: Pavecernița mică 

 

Miercuri, 11 iulie 2018, Aflarea moaștelor Sfântului Sfințit Nou Mucenic Ilarion (Troițki), Episcop de Vereia (+1929), în anul 1998:

2.00-6.00: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile 1, 3, 6 şi Sfânta Liturghie cu Litia mică pentru adormiți

16 – 17: Vecernia cu Canonul Maicii Domnului

18.45 – 19.30: Pavecernița mică 

 

Joi, 12 iulie 2018, Sfântul Cuvios Paisie Aghioritul (+1994):

2.00-6.00: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile 1, 3, 6 şi Sfânta Liturghie cu Litia mică pentru adormiți

16 – 17: Vecernia cu Canonul Maicii Domnului

18.45 – 19.30: Pavecernița mică 

 

Vineri, 13 iulie 2018, Soborul Sfântului Arhanghel Gavriil:

2.00-6.00: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile 1, 3, 6 şi Sfânta Liturghie cu Litia mică pentru adormiți

16.00 – 17.45: Vecernia cu Canonul Maicii Domnului si Pavecernița mică

19.00 – 20.30: TAINA SFÂNTULUI MASLU și RUGĂCIUNI de DEZLEGARE

 

Sâmbătă, 14 iulie 2018, Sfântul Cuvios Nicodim Aghioritul (+1809):

2.00-6.00: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile 1, 3, 6, Sfânta Liturghie și Parastas

16.00 – 17.00: Vecernia și Canonul Maicii Domnului

18.45 – 19.30: Pavecernița mică 

15 iulie 2018, Duminica a VII-a dupa Cincizecime (Vindecarea a doi orbi și a unui mut din Capernaum; a Sf. Părinți de la Sinodul al IV-lea Ecumenic), Sfântul Vladimir cel întocmai cu Apostolii și luminătorul Rusiei (sec. X):

 2-5.30: Miezonoptica, Utrenia,  Ceasurile 1, 3 și 6 și Acatistul Domnului nostru Iisus Hristos

9.00: Sfânta Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur. Rugăciuni de dezlegare și la toată trebuința

16 – 17: Vecernia cu Canonul Maicii Domnului

18.45 – 19.30: Pavecernița mică 

PROGRAMUL LITURGIC ÎN SĂPTĂMÂNA 2 – 8 IULIE 2018

portarita

Luni, 2 iulie 2018, Punerea în raclă a veșmântului Maicii Domnului, Sfântul Ierarh Ioan Maximovici și Sfântul Ștefan cel Mare:

2.00-6.00: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile 1, 3, 6 şi Sfânta Liturghie cu Litia mică pentru adormiți

16 – 17: Vecernia și Canonul Maicii Domnului

18.45 – 19.30: Pavecernița mică 

Marti, 3 iulie 2018, Sfântul Cuvios Anatolie Zăvorâtul de la Pecerska:

2.00-6.00: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile 1, 3, 6 şi Sfânta Liturghie cu Litia mică pentru adormiți

16 – 17: Vecernia și Canonul Maicii Domnului

18.45 – 19.30: Pavecernița mică 

Miercuri, 4 iulie 2018, Sfântul Andrei Criteanul și Aflarea moaștelor Sfântului Cuvios Evfimie, făcătorul de minuni din Suzdal, în 1507:

2.00-6.00: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile 1, 3, 6 şi Sfânta Liturghie cu Litia mică pentru adormiți

16 – 17: Vecernia cu Canonul Maicii Domnului

18.45 – 19.30: Pavecernița mică 

 Joi, 5 iulie 2018, Aflarea moaștelor Sfântului Cuvios Serghie de Radonej (în 1423), Sfintele Cuvioase Mucenițe Elisabeta, marea ducesă a Rusiei și Varvara, însoțitoarea sa (+1918):

2.00-6.00: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile 1, 3, 6 şi Sfânta Liturghie cu Litia mică pentru adormiți

16 – 17: Vecernia cu Canonul Maicii Domnului

18.45 – 19.30: Pavecernița mică 

 Vineri, 6 iulie 2018, Sfântul Cuvios Sisoe de la Pecerska, Sfânta Iuliana, prințesă de Olșansk, Soborul Tuturor Sfinților de la Radonej:

2.00-6.00: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile 1, 3, 6 şi Sfânta Liturghie cu Litia mică pentru adormiți

16.00 – 17.45: Vecernia cu Canonul Maicii Domnului si Pavecernița mică

19.00 – 20.30: TAINA SFÂNTULUI MASLU și RUGĂCIUNI de DEZLEGARE

Sâmbătă, 7 iulie 2018:

2.00-6.00: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile 1, 3, 6, Sfânta Liturghie și Parastas

16.00 – 17.00: Vecernia și Canonul Maicii Domnului

18.45 – 19.30: Pavecernița mică 

Duminica a VI-a dupa Cincizecime (Vindecarea slăbănogului din Capernaum),

8 iulie 2018, Prăznuirea Apariției Icoanei Maicii Domnului din Kazan la 1579; Sfinții Mucenici Procopie, Epictet și Astion, Soborul Sfintelor Starețe de la Diveevo Alexandra, Marta și Elena:

 2-5.30: Miezonoptica, Utrenia,  Ceasurile 1, 3 și 6 și Acatistul Maicii Domnului din Kazan

9.00: Sfânta Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur. Rugăciuni de dezlegare și la toată trebuința

16 – 17: Vecernia cu Canonul Maicii Domnului

18.45 – 19.30: Pavecernița mică 

 

Credincioşii, care vor să participe la slujbele de vineri seară, duminică dimineată și luni dimineață pot face rezervări pentru microbuz la numerele de telefon:

(Persoane de contact: Vasilichia Ardeleanu – 0721 227 736 și Toader Lucreția0728913548)

PROGRAMUL LITURGIC LA PRĂZNUIREA SFINȚILOR APOSTOLI PETRU ȘI PAVEL (29 iunie 2018)

SFINȚII APOSTOLI PETRU ȘI PAVEL, 29 iunie 2018:

2.00-5.30: Miezonoptica, Utrenia,  Ceasurile 1, 3 și 6 și Acatistul Sfinților Apostoli Petru și Pavel

8.00: Sfânta Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur. Rugăciuni de dezlegare și la toată trebuința

16.00 – 17.45: Vecernia cu Canonul Maicii Domnului și Pavecernița Mică cu Acatistul Bunei Vestiri

19.00: TAINA SFÂNTULUI MASLU

 

Credincioşii, care vor să participe la Liturghia de duminică dimineată pot face rezervări pentru microbuz la numerele de telefon:

(Persoane de contact: Vasilichia Ardeleanu – 0721 227 736 și Toader Lucreția – 0728913548)

PROGRAMUL LITURGIC ÎN DUMINICA A PATRA DUPĂ CINCIZECIME. PRĂZNUIREA NAȘTERII SFÂNTULUI IOAN BOTEZĂTORUL (24 iunie 2018)

Duminica a IV-a dupa Cincizecime, 24 iunie 2018:

2-5.30: Miezonoptica, Utrenia,  Ceasurile 1, 3 și 6 și Acatistul Sfântului Ioan Botezătorul

8.30: Sfânta Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur. Rugăciuni de dezlegare și la toată trebuința

16 – 17: Vecernia și Canonul Maicii Domnului

18.45 – 19.30: Pavecernița mică 

 

Credincioşii, care vor să participe la Liturghia de duminică dimineată pot face rezervări pentru microbuz la numerele de telefon:

(Persoane de contact: Vasilichia Ardeleanu – 0721 227 736 și Toader Lucreția – 0728913548)

PROGRAMUL LITURGIC ÎN PERIOADA 26 MAI – 2 IUNIE 2018

SAMBATA, 26 mai 2018, MOȘII DE VARĂ (Sfântul Necunoscut descoperit prin dumnezeiască minune în Mănăstirea Neamț)

 2.00 – 6.00: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile, Sfânta Liturghie

7.30: PARASTASUL MARE LA MOȘII DE VARĂ

16 – 17.30: Ceasul 9 și Vecernia  Mare

18.45: Pavecernița mică

 

DUMINICĂ, 27 mai 2018, POGORÂREA SFÂNTULUI DUH (Sfântul Ioan Rusul și Sfântul Leonid de la Optina):

2.00 – 5.30: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile și Acatistul Sfântului Duh

8.00: Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, predică și Vecernia plecării genunchilor

18.45: Pavecernița mică

 

LUNI, 28 mai 2018, SFÂNTA TREIME (Sfânta Cuvioasă Elena de la Diveevo):

2.00 – 5.30: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile și Acatistul Sfintei Treimi

8.00: Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, predică și rugăciuni de dezlegare și la toată trebuința

16 – 17: Ceasul 9 și Vecernia

18.45: Pavecernița mică

MARȚI, 29 mai 2018, Slujba Sfântului Mărturisitor Ioan Rusul:

2.00 – 6.00: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile, Sfânta Liturghie, Acatistul Sfântului Ioan Rusul și parastasul mic

16 – 17: Ceasul 9 și Vecernia.

18.45: Pavecernița mică

MIERCURI, 30 mai 2018: 

2.00 – 6.00: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile, Sfânta Liturghie și parastasul mic

16 – 17: Ceasul 9 și Vecernia.

18.45: Pavecernița mică

JOI, 31 mai 2018:

2.00 – 6.00: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile, Sfânta Liturghie și parastasul mic

16 – 17: Ceasul 9 și Vecernia.

18.45: Pavecernița mică

VINERI, 1 iunie 2018 (Sfântul Cuvios Agapit de la Pecerska):

2.00 – 6.00: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile, Sfânta Liturghie și parastasul mic

16 – 18: Ceasul  9, Vecernia și Pavecernița mică

19. 30: Taina Sfântului Maslu. Predică. Venerarea sfintelor moaște. Rugăciuni de dezlegare și la toată trebuința.

 SAMBATA, 2 iunie 2018, Sfântul Mare Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava:

 2.00 – 6.00: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile, Sfânta Liturghie, Acatistul Sf. Ioan cel Nou și parastasul mare

16 – 17: Ceasul 9 și Vecernia Mare.

18.45: Pavecernița mică

Credincioşii, care vor să participe la slujbele mai sus menţionate, pot face rezervări pentru microbuz la unul din numerele de telefon:

0728913548 (Persoană de contact: Toader Lucretia)

sau

0721227736 (Persoană de contact: Ardeleanu Vasilichia)