Arhive categorie: Postul Mare

PROGRAMUL SFINTELOR SLUJBE ÎN SĂPTĂMÂNA SFINTELOR PĂTIMIRI ȘI ÎN PRIMA ZI DE PAȘTI (2 – 8 aprilie 2018)

20180401_091553

PROGRAMUL  SFINTELOR SLUJBE  

ÎN SĂPTĂMÂNA SFINTELOR PĂTIMIRI

ȘI ÎN PRIMA ZI DE PAȘTI  

(2 – 8 aprilie  2018)   

LUNI:

2.00: MIEZONOPTICA, PRIMA DENIE A MIRELUI, CEASURILE, OBEDNIȚA ȘI PARASTAS

13: LITURGHIA DARURILOR MAI ÎNAINTE SFINȚITE

18.00: PAVECERNIȚA MARE

MARŢI:

2.00: MIEZONOPTICA, A DOUA DENIE A MIRELUI, CEASURILE, OBEDNIȚA ȘI PARASTAS

13: LITURGHIA DARURILOR MAI ÎNAINTE SFINȚITE

18.00: PAVECERNIȚA MARE

MIERCURI:            

2.00: MIEZONOPTICA, A TREIA DENIE A MIRELUI, CEASURILE, OBEDNIȚA ȘI PARASTAS

12: LITURGHIA DARURILOR MAI ÎNAINTE SFINȚITE

18.30: PAVECERNIȚA MICĂ

19. 00: TAINA SFÂNTULUI MASLU

JOI:

2.00: MIEZONOPTICA, UTRENIA, CEASURILE ȘI OBEDNIȚA

9.30: PARASTAS

10: LITURGHIA SFÂNTULUI VASILE CEL MARE UNITĂ CU VECERNIA

17.30: PAVECERNIȚA MICĂ

18: DENIA CELOR 12 EVANGHELII

VINERI                             

800: CEASURILE ÎMPĂRĂTEŞTI şi VECERNIA  în cadrul căreia se scoate  spre cinstire SF. EPITAF (AER) 

1800: DENIA PROHODULUI 

SÂMBĂTĂ:

7.00: CEASURILE ȘI LITURGHIA SF. VASILE CEL MARE UNITĂ CU VECERNIA ÎNVIERII

2300: CITIRE DIN FAPTELE APOSTOLILOR ŞI CANONUL SÂMBETEI CELEI MARI 

DUMINICĂ:

0000: UTRENIA ÎNVIERII ŞI LITURGHIA PASCALA ( A SF. IOAN GURĂ DE AUR)

16: SLUJBA VECERNIEI, NUMITĂ ŞI „A DOUA ÎNVIERE”, CU CITIREA SFINTEI EVANGHELII ÎN 12 LIMBI

20180401_Sf Liturghie

 

PROGRAMUL LITURGIC ÎN SĂPTĂMÂNA A TREIA A SFÂNTULUI ȘI MARELUI POST

rastignire, odessa

Luni, 5 martie 2018:

2-6.30: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile 1, 3, 6, 9 şi Obedniţa; Litia mică pentru adormiți
17 – 18: Vecernia și Canonul Maicii Domnului
18 – 19.30: Pavecernița mare
Marți, 6 martie 2018:
2-6.30: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile 1, 3, 6, 9 şi Obedniţa; Litia mică pentru adormiți
17 – 18: Vecernia și Canonul Maicii Domnului
18 – 19.30: Pavecernița mare
Miercuri, 7 martie 2018, Sfânta Muceniță Reghina, fecioara din Galia:
2-6.30: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile 1, 3, 6, 9 şi Obedniţa; Litia mică pentru adormiți
15.00 – 16.30: Liturghia Darurilor mai înainte sfinţite
18 – 19.30: Pavecernița mare

Joi, 8 martie 2018, Aflarea moaștelor Sfintei Fericite Matrona din Moscova; Sfântul Cuvios Mucenic Sirenie din Sirmium:

2-6.30: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile 1, 3, 6, 9 şi Obedniţa; Litia mică pentru adormiți
15.00 – 16.30: Liturghia Darurilor mai înainte sfinţite
18 – 19.30: Pavecernița mare

Vineri, 9 martie 2018, Sfinții 40 de Mucenici din Sevastia, Sfântul și Dreptul Preot Teodosie de la Balta:
2-6.30: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile 1, 3, 6, 9 şi Obedniţa; Litia mică pentru adormiți
14.00: Liturghia Darurilor mai înainte sfinţite. 
17 – 18: Pavecernița mare
18-19.15: Taina Sfântului Maslu. Molitfe și dezlegări.
19.15 – 20: Pomenirea celor adormiţi.
Sâmbătă, 10 martie 2018:

2-6: Miezonoptica, Utrenia,  Ceasurile 1, 3 și 6, Liturghia Sfântului Ioan Gură de Aur 

7.00: Parastas

17 – 18: Vecernia Mare

19 – 19.40: Pavecernița mică și Acatistul Maicii Domnului

 

Duminică, 11 martie 2018 (a Închinării Sfintei Cruci):
2-5.30: Miezonoptica, Utrenia,  Ceasurile 1, 3 și 6 și Acatistul Sfintei Cruci

8.00: Sfânta Liturghie a Sfântului Vasile cel Mare. Rugăciuni de dezlegare și la toată trebuința

15 – 16: Vecernie de umilinţă

19 – 19.40: Pavecernița mică și Acatistul Maicii Domnului

 

Credincioşii, care vor să participe la slujbele de vineri seară și de duminică dimineață pot face rezervări pentru microbuz la numerele de telefon:

(Persoane de contact:

Vasilichia Ardeleanu – 0721 227 736

și

Toader Lucreția0728913548)

PROGRAMUL LITURGIC ÎN PRIMA SĂPTĂMÂNĂ DIN POSTUL MARE (19 – 25 februarie 2018)

DVC-2

Luni, 19 februarie 2018:

2-6.30: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile 1, 3, 6, 9 şi Obedniţa; Litia mică pentru adormiți
17 – 18: Vecernia și Canonul Maicii Domnului
18 – 20.30: Pavecernița mare și prima parte a Canonului Mare a Sf. Andrei Criteanul
Marți, 20 februarie 2018:
2-6.30: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile 1, 3, 6, 9 şi Obedniţa; Litia mică pentru adormiți
17 – 18: Vecernia și Canonul Maicii Domnului
18 – 20.30: Pavecernița mare și a doua parte a Canonului Mare a Sf. Andrei Criteanul
Miercuri, 21 februarie 2018:
2-6.30: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile 1, 3, 6, 9 şi Obedniţa; Litia mică pentru adormiți
6.30 – 8.00: Liturghia Darurilor mai înainte sfinţite
18 – 20.30: Pavecernița mare și a treia parte a Canonului Mare a Sf. Andrei Criteanul

Joi, 22 februarie 2018:

2-6.30: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile 1, 3, 6, 9 şi Obedniţa; Litia mică pentru adormiți
17 – 18: Vecernia și Canonul Maicii Domnului
18 – 20.30: Pavecernița mare și a patra parte a Canonului Mare a Sf. Andrei Criteanul

Vineri, 23 februarie 2018:
2-6.30: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile 1, 3, 6, 9 şi Obedniţa; Litia mică pentru adormiți
18.30: Liturghia Darurilor mai înainte sfinţite. Taina Sfântului Maslu. Molitfe și dezlegări. Pomenirea celor adormiţi. Pavecerniţa mare
Sâmbătă, 24 februarie 2018:

2-6: Miezonoptica, Utrenia,  Ceasurile 1, 3 și 6, Liturghia Sfântului Ioan Gură de Aur 

7.00: Parastas

17 – 18: Vecernia Mare

19 – 19.40: Pavecernița mică și Acatistul Maicii Domnului

 

Duminică, 25 februarie 2018 (a Ortodoxiei):
2-5.30: Miezonoptica, Utrenia,  Ceasurile 1, 3 și 6 și Acatistul Domnului nostru Iisus Hristos.

8.00: Sfânta Liturghie a Sfântului Vasile cel Mare. Rugăciuni de dezlegare și la toată trebuința

17 – 18: Vecernie de umilinţă

19 – 19.40: Pavecernița mică și Acatistul Maicii Domnului

 

Credincioşii, care vor să participe la slujbele de vineri seară și de duminică dimineață pot face rezervări pentru microbuz la numerele de telefon:

(Persoane de contact:

Vasilichia Ardeleanu – 0721 227 736

și

Toader Lucreția0728913548)

lumanari

PROGRAMUL SFINTELOR SLUJBE ÎN SĂPTĂMÂNA SFINTELOR PĂTIMIRI ȘI ÎN PRIMA ZI DE PAȘTI (10 – 16 aprilie 2017)

PROGRAMUL  SFINTELOR SLUJBE  

ÎN SĂPTĂMÂNA SFINTELOR PĂTIMIRI

ȘI ÎN PRIMA ZI DE PAȘTI  

(10 – 16 aprilie  2017)   

 

LUNI:

                  6.00: MIEZONOPTICA, CEASURILE, OBEDNITA SI LITURGHIA DARURILOR MAI ÎNAINTE SFINȚITE

                  18.00: PAVECERNIȚA MARE

                 19.30:  A DOUA DENIE A MIRELUI și Ceasul I

 

 

MARŢI:

                 

                    6.00: MIEZONOPTICA, CEASURILE, OBEDNITA SI LITURGHIA DARURILOR MAI ÎNAINTE SFINȚITE

                  18.00: PAVECERNIȚA MARE

                 19.30:  A TREIA DENIE A MIRELUI și Ceasul I

 

 MIERCURI:

                    6.00: MIEZONOPTICA, CEASURILE, OBEDNITA SI LITURGHIA DARURILOR MAI ÎNAINTE SFINȚITE

                  18.00: PAVECERNIȚA, DENIE ȘI TAINA SFÂNTULUI MASLU

 

JOI: 

               6.00: MIEZONOPTICA ȘI CEASURILE

 

               8.00 – 8.30: PARASTAS

               8.30: LITURGHIA SFÂNTULUI VASILE CEL MARE, UNITĂ CU VECERNIA 

            17.30: PAVECERNIȚA

            1800: DENIA CELOR 12 EVANGHELII

 

VINERI:                              

              800: CEASURILE ÎMPĂRĂTEŞTI şi VECERNIA  în cadrul căreia se scoate  spre cinstire SF. EPITAF (AER) 

               1800: DENIA PROHODULUI

 

SÂMBĂTĂ:

              7.00: CEASURILE ȘI LITURGHIA SF. VASILE CEL MARE UNITĂ CU VECERNIA ÎNVIERII

              2300: CITIRE DIN FAPTELE APOSTOLILOR ŞI CANONUL SÂMBETEI CELEI MARI

 

DUMINICĂ:

             0000: UTRENIA ÎNVIERII ŞI LITURGHIA PASCALA ( A SF. IOAN GURĂ DE AUR)

            16: SLUJBA VECERNIEI, NUMITĂ ŞI „A DOUA ÎNVIERE”, CU CITIREA SFINTEI EVANGHELII ÎN 12 LIMBI

PROGRAMUL SLUJBELOR ÎN SĂPTĂMÂNA 3 – 9 aprilie 2017

Iverskaia

PROGRAMUL  SLUJBELOR

ÎN SĂPTĂMÂNA  3 – 9 aprilie 2017

LUNI, 3 aprilie:

4.00 – 8.00: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile 1, 3, 6, Obedniţa şi pomenirea celor adormiţi. Acatistul Icoanei Maicii Domnului – Portărița. 

17.00 – 18.00: Ceasul 9 și Vecernia

18.00 – 19.30: Pavecerniţa Mare   

                     

                                                                    MARȚI, 4 aprilie:

4.00 – 8.00: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile 1, 3, 6, Obedniţa şi pomenirea celor adormiţi. Acatistul Icoanei Maicii Domnului cea cu şapte săbii. 

17.00 – 18.00: Ceasul 9 și Vecernia

18.00 – 19.30: Pavecerniţa Mare      

                     Continuă să citești

PROGRAMUL SLUJBELOR ÎN SĂPTĂMÂNA A CINCEA DIN SFANTUL SI MARELE POST (27 martie-2 aprilie 2017)

Литургия Преждеосвященных Даров

PROGRAMUL  SLUJBELOR

ÎN SĂPTĂMÂNA   A CINCEA DIN SFANTUL SI  MARELE POST

(27 martie-2 aprilie 2017)

                                                             LUNI, 27 martie:

4.00 – 8.00: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile 1, 3, 6, Obedniţa şi pomenirea celor adormiţi. Paraclisul Icoanei Maicii Domnului – Eleovritissa. 

16.00 – 17.00: Ceasul 9 și Vecernia

17.00 – 18.30: Pavecerniţa Mare   

                     

                                              MARȚI, 28 martie:

4.00 – 8.00: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile 1, 3, 6, Obedniţa şi pomenirea celor adormiţi. Acatistul Icoanei Maicii Domnului cea cu şapte săbii. 

Continuă să citești

PROGRAMUL SLUJBELOR ÎN SĂPTĂMÂNA A PATRA A SFANTULUI SI MARELUI POST (20 – 26 martie 2017)

SAPT 4

PROGRAMUL  SLUJBELOR

ÎN SĂPTĂMÂNA   A PATRA  A SFANTULUI SI MARELUI POST

(20 – 26 martie 2017)

                                                               LUNI, 20 martie:

4.00 – 8.00: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile 1, 3, 6, Obedniţa şi pomenirea celor adormiţi. Paraclisul Icoanei Maicii Domnului – Eleovritissa. 

16.00 – 17.00: Ceasul 9 si Vecernia

17.00 – 18.30: Pavecerniţa Mare   

                     

                                                         MARȚI, 21 martie:

Continuă să citești

PROGRAMUL LITURGIC LA DUMINICA A TREIA DIN POST (a Sfintei Cruci) (19 martie 2017)

Imagini pentru Duminica a treia din Postul mare

Duminică, 19 martie, începând cu orele 7.00, se vor săvârşi in biserica schitului Miezonoptica, Utrenia şi Ceasurile, iar de la orele 9.30 Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie a Sfantului Vasile cel Mare.

La Chinonic se va cânta Paraclisul Icoanei Maicii Domnului, Eleovritissa, iar după otpustul Dumnezeieştii Liturghii se vor scoate spre venerare cele mai preţioase odoare ale schitului – moaştele Sfântului Mare Mucenic Gheorghe și ale Cuviosului Ioachim Vatopedinul, și se vor citi rugăciuni de dezlegare şi la toată trebuinţa.

Pelerinii prezenţi la sfintele slujbe vor fi invitaţi să servească o gustare în trapeza schitului.

Credincioşii, care vor să participe la sfintele slujbe, pot face rezervări pentru microbuz la numerele de telefon:

 0740.945.854, 0728.913.548, 0769.466.348

(Persoană de contact: Toader Lucreția)

PROGRAMUL SLUJBELOR ÎN SĂPTĂMÂNA A TREIA A SFÂNTULUI ȘI MARELUI POST (13 – 19 martie 2017)

Литургия Преждеосвященных Даров

PROGRAMUL  SLUJBELOR

ÎN SĂPTĂMÂNA  13 – 19 martie 2017

                                                 LUNI, 13 martie:

4.00 – 8.00: Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile 1, 3, 6, Obedniţa şi pomenirea celor adormiţi. Paraclisul Icoanei Maicii Domnului – Eleovritissa. 

16.00 – 17.00: Ceasul 9 și Vecernia

17.00 – 18.30: Pavecerniţa Mare   

Continuă să citești